Bombaj – miasto kontrastów

W Polsce przyjęło się, że mówiąc o tym miejscu zwykle nazywamy je właśnie Bombaj. Ciekawostką jest jednak, że już od ponad dwudziestu lat oficjalna nazwa tego miasta to Mumbaj. Niezmienne są natomiast powiązania z budzącymi zachwyt zabytkami, czy filmami Bollywood o tematyce miłosnej.

Źródło: loter.pl

Indyjski Kraków

Mumbaj położony w zachodniej części Indii stanowi stolicę bogatego indyjskiego stanu Maharashtra. To główne portowe miasto w tym kraju zamieszkuje ponad szesnaście milionów ludzi, zwanych, jako Bombayite lub Mumbaikar. Dzięki temu w rankingach prezentujących światowe metropolie miasto to plasuje się w ścisłej czołówce. Taka liczba ludności sprawia, że na ulicach panuje duży ruch i ścisk, często powstają korki, przez co nad Bombajem, podobnie jak w naszym polskim Krakowie praktycznie stale unosi się smog. W kontekście transportu publicznego ciekawy jest fakt, że jeszcze nie tak dawno nieodłącznym elementem ruchu i popularnym środkiem transportu były słonie. Obecnie ludzie najczęściej korzystają z kolei miejskiej, a w podróż do bardziej odległych dystryktów wybierają się pociągami lub autobusami. W podmiejskich częściach aglomeracji częstym widokiem jest poruszanie się autorikszami, charakterystyczne są także malowane na kolor czarny i żółty taksówki.

Prawie jak na Wall Street

Podstawowym ośrodkiem gospodarczym w Indiach, gdzie handel jest rozwinięty na naprawdę wysokim poziomie jest właśnie Bombaj. To tutaj swoje siedziby mają liczne banki, korporacje, instytucje finansowy, znane firmy, czy najstarsza na kontynencie azjatyckim giełda papierów wartościowych. Najwięcej takich obiektów położonych jest na południu tego miasta, na Dala Street. Swego rodzaju podobieństwo do amerykańskiej Wall Street sprawia, że miejsca te często są do siebie porównywane, mimo dzielącej je odległości. Duże znaczenie ma także port handlowy, wytwórnie filmowe, kina, ośrodki badań, czy szkoły wyższe.

Źródło: national-geographic.pl

Skarbnica zabytków

Mumbaj słynie z wielu wartych odwiedzenia miejsc i zabytków, świadczy o tym chociażby fakt, że w 2004 roku miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Będąc tutaj można zwiedzić chociażby: Narodową Galerię Sztuki Współczesnej, świątynie Mumba Devi Mandir, czy Muzeum Księcia Walii. Pobyt w tym indyjskim mieście urozmaicić może intrygująca kultura, czy zwyczaje tutejszych mieszkańców, którzy często organizują huczne festyny i festiwale.