Madagaskar- ląd na końcu świata

Położony na wschód od Afryki Madagaskar doczekał się wielu nazw. „Wyspa lemurów”, „czerwona lub ruda wyspa”, „wyspa szczęśliwych ludzi”, czy „wyspa skarbów natury” to tylko niektóre określenia tej leżącej na Oceanie Atlantyckim wyspy. Ten ląd, oddzielony od kontynentu afrykańskiego Kanałem Mozambickim jest czwartą pod względem wielkości wyspą na świecie, a całą jej powierzchnię zajmuje państwo o tej samej nazwie.

Źródło: yachtcharterfinder

Skarbiec gatunków

Ten kraj, w którym dostęp do Internetu ma niecałe 5 % społeczeństwa, a konto na Facebooku posiada około milion osób, przy ponad 22 000 000 całkowitej liczby ludności, urzeka badaczy i odkrywców z całego świata. Swego rodzaju izolacja wyspy od cywilizacji sprawia, że Madagaskar fascynuje różnorodnością, niepowtarzalnością i pięknem przyrody, która tam występuje. Bowiem spotkać można tam dużą liczbę endemitów, będących gatunkami roślin i zwierząt, które występują tylko tam, nigdzie indziej na świecie nie możemy ich zobaczyć. Jest to, zatem dodatkowa zachęta do bliższego zapoznania się z bogactwem fauny i flory, jakie gwarantuje to miejsce. Oczywiście swoistym symbolem są tutaj lemury, których jest tam ok. 100 gatunków. Oprócz tego zwierzęta, jakie tam żyją to: gekony, żółwie, kameleony, krokodyle oraz różne rodzaje ptaków i owadów. Najbardziej charakterystyczną rośliną bez dwóch zdań są baobaby, których ogromna wielkość jest fenomenem na skalę światową. Zachwycają także wspaniałe kolorowe kwiaty, chociażby takie jak storczyki, które upiększają przestrzeń. Mimo, że państwo to nie zajmuje dużej powierzchni w stosunku do reszty globu imponujący jest fakt, że to właśnie tutaj znajduje się aż 4% wszystkich gatunków roślin, jakie występują obecnie na Ziemi. Praktycznie wszystkie występujące tu gatunki zwierząt oraz roślin są zagrożone wyginięciem, przez co wymagają szczególnej ochrony.

Źródło: Itaka

Bajkowa promocja wyspy

Położenie geograficzne Madagaskaru sprawia, że jest to ląd nieco odosobniony i tajemniczy. Tak naprawdę do dzisiaj w pełni nieodkryty. Zapewne jest to powód, dla którego wyspa ta rzadko wybierana jest, jako cel wakacyjnych podróży. Jednak do wzrostu popularności tego miejsca przyczyniło się powstanie animowanego filmu o tej samej nazwie. Odtąd wyspa ta niejednemu kojarzy się z przygodami sympatycznych zwierzaków.