Wenecja – miasto, w którym warto się zgubić!

Wenecja inspiruje niemal od zawsze. Jej piękno potrafiło zachwycić i natchnąć wielu malarzy, pisarzy, muzyków czy reżyserów. To włoskie miasto, mieszczące się na północy kraju, zaraz nad Morzem Adriatyckim często bywa celem wakacyjnych podróży. Nie bez powodu jest to jedno z najbardziej romantycznych miejsc na świecie, które szczególnie upodobały sobie zakochane pary.

Źródło: Itaka

Miasto na wodzie

Pierwsze skojarzenia, jakie pojawiają się w naszej głowie w związku z Wenecją to zapewne niezliczona ilość kanałów, jakie możemy tam spotkać. Przecież chyba nigdzie indziej nie ma tyle wody, co właśnie tam. To miasto kanałów, w którym nie ma samochodów, autobusów, tramwajów i korków na ulicach. To gondole pełnią rolę głównego środka transportu dla mieszkańców i przybyłych turystów. Co więcej, występują one tylko tutaj, w żadnym innym miejscu nie sposób ich znaleźć. Obecnie można naliczyć tam około 600 gondoli. Ma to wpływ na fakt, iż niezwykle szanowany jest zawód gondoliera. Charakterystyczne dla niego jest chociażby to, że często bywa to profesja przekazywana z pokolenia na pokolenie, co więcej przeznaczona jest przede wszystkim dla mężczyzn. Trochę trwało, aby gondolą zaczęły kierować także kobiety, stało się to dopiero w 2010 roku.

Magia karnawału

Niemałą atrakcją na turystów jest odbywający się tutaj karnawał, który jest niemal tak sławny jak ten w Rio de Janeiro. Zachwycają ciągłe zabawy, występy artystów, wspaniałe i kolorowe stroje, a w szczególności przepięknie zdobione maski, które nadają nutę tajemniczości i są symbolem tej największej w Europie ulicznej zabawy. W czasie karnawału całe miasto zamienia się w salę balową, od świtu do nocy na ulicach spotkać można tańczących i bawiących się ludzi. To właśnie przynosi tej tradycji światową wręcz popularność.

Źródło: Itaka

Europejska stolica kina

W tym mieście znajdą coś dla siebie także fani filmu i kina. Dlatego też warto wybrać się tutaj na przełomie sierpnia i września, kiedy to odbywa się doroczna impreza zwana Weneckim Festiwalem Filmowym. To uchodzące za najstarsze na świecie wydarzenie tego typu ściąga do Wenecji nie tylko największe osobistości i gwiazdy filmowe, ale także turystów, którzy pragną obcować z kulturą i spotkać swoich ulubieńców.